به خدمات 24 ساعته بازرگانی گرام اعتماد کنید!

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه صنعتی

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه صنعتی

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه صنعتی

ساخت سردخانه بر اساس سیکل تبرید

جهت آشنایی با نحوه ساخت سردخانه لازم است سیکل کاری این تجهیز را معرفی نماییم. مبنای کار سردخانه ها بر اساس سیکل تبرید است و آنها از مهمترین تجهیزاتی هستند که منطبق بر سیکل مذکور کار می کنند. به طور کلی سردخانه ها در دو دسته بالای صفر و زیر صفر ساخته می شوند. تفاوت این دو دسته به ظرفیت کمپرسور آنها مربوط می شود. به عبارت دیگر سردخانه های زیر صفر دارای کمپرسور با ظرفیت بالاتر می باشند. عمدتا سردخانه های بالای صفر به منظور نگهداری محصولات در بازه دمایی ۲ تا ۱۰ درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار می گیرند. در نقطه مقابل سردخانه های زیر صفر بازه دمایی 1- تا 32- را پوشش می دهند.

هدف از ساخت سردخانه

مواد غذایی، میوه ها، سبزی ها و داروها از جمله موادی هستند که در صورت عدم نگهداری مناسب سریعا فاسد می گردند. تولید برودت و حفظ آن در فضای سردخانه صنعتی اهدافی هستند که با ساخت این تجهیز در پی آن می باشیم. حفظ برودت با رسیدن به دمای مدنظر ما صورت می گیرد. تامین دمای مذکور نیز توسط تجهیزات سردخانه انجام می شود.

معرفی اجزای مختلف سردخانه

سردخانه ها درست مثل سیکل تبرید دارای چهار جزء اصلی می باشند: کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط یا اکسپنشن ولو و اواپراتور. علاوه بر این چهار جزء اصلی، سردخانه دارای تجهیزاتی نظیر ریسیور، اویل سپراتور، فیلتر درایر، ساید گلاس، ترموستات و غیره نیز می باشد. تجهیزات جانبی عمدتا به سیستم کنترلی سردخانه مربوط می باشند. علاوه بر موارد فوق، درب و قفسه بندی نیز اجزای دیگر سردخانه صنعتی هستند. لازم به ذکر است درب سردخانه بایستی عایق بندی مناسبی داشته باشد تا برودت تولید شده به خوبی حفظ گردد.

مراحل ساخت سردخانه

به منظور احداث سردخانه باید محل مناسبی در نظر گرفته شده و زیرساخت های لازم نیز فراهم گردد. طراحی سردخانه، ساخت سوله و نصب تجهیزات، مراحلی هستند که به منظور احداث سردخانه طی می گردند. با تکمیل سردخانه، این تجهیز آماده بهره برداری می باشد.

طراحی سردخانه

اولین گام جهت ساخت سردخانه، طراحی سردخانه می باشد. این طراحی بر اساس میزان توان تولید تبرید صورت می گیرد. نامگذاری سردخانه ها نیز بر طبق ظرفیت تولید برودت صورت می گیرد. لذا آنها تحت عناوینی نظیر سردخانه ۵ تن، ۱۰ تن و غیره نامیده می شوند.

 

مراحل ساخت سردخانه
آشنایی با مراحل ساخت سردخانه صنعتی

ساخت سوله سردخانه

نخستین گام اجرایی پس از طراحی سردخانه، ساخت سوله آن می باشد. لذا در این راستا فونداسیون سردخانه، دیوارکشی و اجرای سازه فلزی آن انجام می گیرد. جنس دیوارهای سردخانه عمدتا ساندویچ پنل می باشد. به منظور حفظ برودت در سردخانه بایستی ساندویچ پنلی در ساخت سردخانه استفاده شود که به خوبی عایق شده باشد.

نصب تجهیزات و تکمیل ساخت سردخانه

تجهیزات مولد برودت نظیر کمپرسور و کندانسور، سیستم های کنترلی، اواپراتور و درب سردخانه در این مرحله نصب می شوند. در ادامه نیز قفسه بندی سردخانه انجام می گیرد. با نصب تجهیزات، ساخت سردخانه به اتمام می رسد و سردخانه آماده بهره برداری می گردد.

بهره برداری از سردخانه

با تزریق گاز فریون به سردخانه، برودت توسط این تجهیز تولید می گردد. با توجه به زیر صفر یا بالای صفر بودن سردخانه، مواد غذایی و دارویی متناسب درون آن قرار می گیرد. دمای سردخانه نیز توسط ترموستات اندازه گیری و پایش می شود. میزان گاز نیز توسط ساید گلاس قابل مشاهده و اندازه گیری است. در واقع سیستم کنترلی سردخانه کمک می کند تا موانع کارکرد مناسب این تجهیز شناسایی شوند.

عوامل موثر در هزینه ساخت سردخانه

ابعاد سردخانه و نوع تجهیزات به کار رفته در آن مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت سردخانه می باشند. به طور کلی از لحاظ ابعاد، سردخانه در سه نوع بزرگ، متوسط و کوچک ساخته می شود. طبیعی است که سردخانه های بزرگتر، قیمت بالاتری دارند. در صورتی که تجهیزات از برندهای معتبر خریداری گردند، قیمت ساخت سردخانه نیز بالاتر می رود. لذا نوع و برند تجهیزاتی نظیر کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، تابلو برق و سیستم کنترلی از عوامل مهم تعیین قیمت نهایی سردخانه می باشند.

نوع سردخانه و بالای صفر بودن یا زیر صفر بودن آن نیز در قیمت، تاثیر گذار است. عامل موثر بعدی در قیمت سردخانه، تک فاز یا سه فاز بودن برق مورد استفاده در سردخانه است. لازم به ذکر است تمامی سردخانه های بزرگ سه فاز می باشند. کیفیت ساندویچ پنل ها و درب سردخانه دو عامل مهم دیگر جهت تعیین قیمت سردخانه هستند. دقت و کیفیت نصب نیز پارامتری تعیین کننده در قیمت است که بایستی حتما مدنظر قرار گیرد. فراموش نکنید هزینه های پرداختی جهت خرید برندهای معتبر با عمر طولانی تر تجهیز و صرفه جویی در مصرف انرژی به شما باز خواهند گشت.

 

هزینه ساخت سردخانه
هزینه ساخت سردخانه

جهت ساخت سردخانه از شرکت های معتبر مشاوره بگیرید

جهت مشاوره ساخت سردخانه از شرکت هایی کمک بگیرید که از تجربه کافی برخوردارند و پروژه های متعددی را در این زمینه اجرا نموده اند. هنگام ساختن سردخانه خصوصا سردخانه با ابعاد بزرگ، ممکن است مشکلات زیادی در مسیر ساخت پیش آید. فقط مشاوران با تجربه می توانند پاسخگوی این مشکلات باشند. طراحی غلط و اجرای ضعیف سبب خواهد شد تا سردخانه کارایی لازم را نداشته باشد. این عدم کارایی لازم به صورت کاهش عمر سردخانه و خرابی های مکرر خود را نشان خواهند داد. یک مشاور با تجربه می تواند شما را در طراحی و اجرا یاری دهد و از مشکلات احتمالی پیشگیری نماید.

بازرگانی گرام، شرکتی معتبر در حوزه ساخت انواع سردخانه

یکی از شرکت های پیشرو در ساخت سردخانه بازرگانی گرام می باشد. اگر قصد احداث انواع سردخانه را دارید، کارشناسان این شرکت معتبر حتما به یاری شما خواهند آمد. شرکت مذکور قادر است صفر تا صد پروسه ساخت انواع مختلف سردخانه را با بهترین کیفیت برایتان انجام دهد. جالب است بدانید احداث سردخانه تنها یکی از فعالیت های این کمپانی در حوزه تاسیسات می باشد. واردات گاز فریون کولیب، کمپرسورهای دورین ایتالیا و ساخت انواع چیلر و سیستم تهویه مطبوع از دیگر فعالیت های این شرکت می باشد. لازم به ذکر است بازرگانی گرام نمایندگی انحصاری واردات گاز کولیب و کمپرسورهای دورین ایتالیا می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *