به خدمات 24 ساعته بازرگانی گرام اعتماد کنید!

بررسی مراحل ساخت سردخانه

بررسی مراحل ساخت سردخانه

بررسی مراحل ساخت سردخانه

برای احداث یک سردخانه باید با تمامی مراحل ساخت سردخانه آشنا شوید. زیرا نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه باعث می شود تا شما نتوانید فضای سردخانه را به صورت اصولی طراحی کنید.

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه

سردخانه جزو سازه هایی می باشد که به صورت دائمی یا موقتی ساخته می شود. این نوع سازه دارای کاربرد مختلفی در زمینه سردسازی می باشد همچنین از سردخانه برای نگهداری انواع محصولات غذایی استفاده می گردد. قبل از کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه ساختن سردخانه بهتر است ابتدا با تجهیزات مورد نیاز سردخانه و انواع سردخانه آشنا شوید.

طراحی سردخانه
طراحی سردخانه

بررسی اجزای مهم یک سردخانه

مکانیزم سردخانه شبیه به یک یخچال می باشد و اغلب اجزای فنی مهم سردخانه با اجزای فنی یخچال مشترک می باشند. اجزای مورد نیاز برای یک سردخانه عبارتند از :

 1. کمپرسور سردخانه
 2. کندانسور سردخانه
 3. شیر انبساط
 4. اواپراتور سردخانه

انواع سردخانه از نظر کاربرد

 1. سردخانه گمرکی ( از این نوع سردخانه برای نگهداری موقت از مواد غذایی استفاده می شود.)
 2. سردخانه کوچک ( از این سردخانه برای نگهداری و تولید یخ استفاده می گردد.)
 3. سردخانه ذخیره ای ( این نوع سردخانه به عنوان انباری برای نگهداری مواد غذایی کاربرد دارد.)
 4. سردخانه عمومی ( از سردخانه عمومی برای نگهداری فصلی مواد غذایی استفاده می گردد.)

انواع سردخانه از نظر دما

 1. سردخانه بالای دمای صفر درجه :

از این نوع سردخانه برای نگهداری مواد غذایی مختلف نظیر محصولات لبنی ، میوه ، دارو و … استفاده می شود.

 1. سردخانه زیر دمای صفر درجه :

از این نوع سردخانه برای نگهداری مواد پروتئینی مختلف نظیر مرغ ، ماهی و گوشت قرمز استفاده می شود.

مراحل ساخت سردخانه
مراحل ساخت سردخانه

معرفی مکان های اصلی در یک سردخانه

 1. ساختمان سردخانه :

یکی از مهمترین مراحل ساخت سردخانه طراحی ساختمان سردخانه می باشد. اگر شما بهترین تجهیزات را برای فضای سردخانه مهیا کنید ولی ساختمان سردخانه دارای طراحی استانداردی نباشد نتیجه مطلوبی را از فضای سردخانه نخواهید گرفت.

 1. آمادگاه :

این مکان دارای دمایی بیشتر از اتاقک های داخلی سالن ها می باشد. محصولات قبل از اینکه به اتاقک سردخانه با دمای پایین منتقل شوند در این مکان نگهداری می شوند.

 1. تونل انجماد :

وظیفه اصلی این تونل ، انجماد سریع محصولات می باشد. این تونل باعث حفظ کیفیت محصولات می شود و رنگ ، بو ، مزه محصولات را تا حد زیادی به شکل طبیعی حفظ می کند.

مراحل احداث سردخانه
مراحل احداث سردخانه

راهنمای صفر تا صد طراحی سردخانه

همانطور که ذکر شد سردخانه ها دارای کاربرد زیادی هستند. قبل از هر چیز بهتر است شما با نحوه ساخت سردخانه میوه ، ساخت انواع سردخانه بستنی و طراحی سایر سردخانه ها با کمترین هزینه آشنا شوید. همچنین امروزه هوشمند سازی سیستم یک سردخانه نیز از اهمیت زیادی برخوردار شده است. بنابراین بهتر است برای احداث یک سردخانه در مورد هوشمند سازی سیستم سردخانه نیز اطلاعاتی را کسب کنید. مراحل ساخت سردخانه عبارتند از :

 1. اخذ مجوز :

اولین مرحله احداث سردخانه اخذ مجوزهای لازم می باشد. قبل از شروع پروژه طراحی سردخانه شما باید مجوز لازم را از اداره محیط زیست ، اداره آتش نشانی ، سازمان دامپزشکی و … دریافت کنید.

 1. خرید زمین :

برای احداث سردخانه بهتر است زمین با موقعیت مکانی مناسب را خریداری کنید. توجه به ابعاد زمین سردخانه نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. شایان ذکر است که باید حدود 20 تا 35 درصد از فضای زمین سردخانه را به طراحی فضای سبز اختصاص دهید.

 1. نوشتن قرارداد با تیم طراحی سردخانه :

بعد از خرید زمین شما باید با تیم حرفه ای برای طراحی سردخانه قرارداد ببندید. قبل از بستن قرارداد با تیم مد نظرتان از رزومه کاری تیم اطلاعات کافی را بدست آورید.

مراحل ساخت سردخانه
مراحل ساخت سردخانه
 1. تجهیز کارگاه و احداث سایر واحدها :

یکی از مهمترین مراحل ساخت سردخانه تجهیز کارگاه می باشد. در این مرحله پیمانکار باید کلیه واحد های زیربنایی ، کانکس مخصوص کارگران ، ساختمان اداری و … را نیز احداث کند.

 1. شروع عملیات :

طراحی سردخانه با توجه به نقشه سازه انجام می شود. کف سازی ، طراحی اتاقک ها ، اجرای انواع پانل بدنه ، طراحی سقف ، تاسیسات سردخانه ، نصب درب سردخانه و … در این مرحله انجام می شود. برای ساخت سوله نیز از انواع ساندویچ پانل استفاده می گردد.

 1. نصب تجهیزات :

آخرین مرحله احداث سردخانه خرید و نصب تجهیزاتی که در فضای سردخانه مورد نیاز هستند.

طراحی سردخانه
طراحی سردخانه

 

تولیدی بازرگانی گرام

تجهیزات و اجزای سردخانه را بهتر است از شرکت های معتبر خریداری نمایید. گروه تولیدی بازرگانی گرام از معتبرین تولیدی ها در زمینه ساخت و تولید انواع سردخانه ثابت و متحرک، تونل انجماد ، اتاق های یخچالی ، ساخت و تولید سردخانه زیر صفر و بالای صفر و … می باشد. بهتر است شما با این تیم حرفه ای برای طراحی سردخانه مشاوره کنید و تجهیزات مورد نیازتان را از این تولیدی معتبر و بزرگ خریداری نمایید. شایان ذکر است که تمامی تجهیزات مربوط به ساخت سردخانه که در این تولیدی به فروش می رسند با کیفیت هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *