به خدمات 24 ساعته بازرگانی گرام اعتماد کنید!

سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

منظور از سردخانه صنعتی چیست؟

همانطور که از نام سردخانه‌های صنعتی مشخص است، به مکانی گفته می شود که برای نگهداری از تجهیزات و محصولات صنعتی سرما تولید می شود. در واقع سردخانه یک ساختمان مشخصی را بیان می کنند که از آن برای نگهداری از محصولات و مواد غذایی و دارویی که قابل فاسد شدن هستند، استفاده می شود. در این ساختمان ها هوای سرد تولید می شود و دمای پایینی دارد. تا بتوان از فساد و خراب شدن مواد غذایی جلوگیری نمود.

انسان ها از سالهای قدیم همیشه به اقدامات زیادی دست می زدند تا بتوانند مواد غذایی خود را در محلی نگهداری نمایند که خراب نشود. بسیاری از مردم مواد غذایی خود را چال می کردند و یا در سردابه هایی این مواد را نگهداری می کردند تا در محلی خنک از فاسد شدن آن جلوگیری کنند. حتی بسیاری از انسان ها از یخچال های طبیعی برای محافظت از مواد غذایی خود استفاده می کردند.

همین مسئله منجر شد تا در اثر پیشرفت تکنولوژی تجهیز و ساخت سردخانه و تونل های انجماد متنوع رونق گیرد. به گونه ای که امروزه شاهد نمونه های مختلفی از سردخانه ها هستیم که ساخته می شوند. از جمله ساخت سردخانه متحرک، سردخانه ثابت، ساخت سردخانه بالا صفر لبنیاتی، ساخت سردخانه بالا صفر میوه، ساخت سردخانه نگهداری میوه، ساخت سردخانه زیر صفر پروتئینی و موارد دیگر.

سردخانه های صنعتی
سردخانه های صنعتی

مهمترین تجهیزات و اجزای مورد استفاده در سردخانه صنعتی

یک محیط خنک کننده صنعتی همچون تونل انجماد نیاز به تجهیزات و قطعات سردخانه دارد. در ادامه به برخی از مهمترین این تجهیزات اشاره خواهیم کرد:

  1. کندانسور:

کندانسور از جمله تجهیزات سردخانه ای است که بین شیر انبساط و کمپرسور قرار می گیرد. این دستگاه وظیفه دارد تا حالت مبرد گازی را به مبرد مایع تبدیل کرده و در نمونه های مختلفی ساخته می شود. کندانسور هوایی یکی از این تجهیزات بوده و به راحتی می توان آن را از بازرگانی گرام ، تهیه کننده لوازم و قطعات سردخانه تهیه کرد.

  1. کمپرسور:

کمپرسورها از مهمترین تجهیزاتی هستند که در محیط های خنک کننده صنعتی استفاده می شوند. این دستگاه ها وظیفه دارند گاز را برای بهره وری و استفاده فشرده کنند. معمولا در سردخانه های صنعتی سه نمونه از انواع کمپرسور را مورد استفاده قرار می دهند. از جمله کمپرسورهای پیستونی واسکرو و اسکرال.

  1. اواپراتور:

اواپراتورها از نمونه های دیگری از دمنده های هوا در سردخانه ها به شمار می روند، که مناسب برای خنک کردن اتاق ها در محیط های نگهدارنده مواد غذایی هستند. این سیستم ها گاز سرد شده توسط کمپرسور را گرفته و در تمامی اتاق ها و بخش های مختلف سردخانه پخش می کنند. تا تمامی محیط به صورت یکسان خنک شود.

ساخت سردخانه صنعتی
ساخت سردخانه صنعتی

انواع محیط های خنک کننده صنعتی در کشور

محیط های خنک کننده صنعتی را از نظر کاربردی که دارند باید به سه دسته کلی دو مداره، بالای صفر و زیر صفر تقسیم کنیم. هر یک از این سردخانه‌ها دارای ویژگی های خاصی هستند که می توان از آنها برای نگهداری و محافظت از مواد مختلف استفاده کرد. مثلا سردخانه‌های صنعتی زیر صفر برای نگهداری از مواد دارویی و خوراکی به هیچ عنوان مناسب نیست.

پایین بودن بیش از اندازه سرما در محیط می تواند در بافت فیزیکی و شیمیایی برخی از مواد تاثیر منفی بگذارد. به این صورت کیفیت این مواد از بین رفته و دیگر قابلیت استفاده ندارند. پس لازم است برای هر نوع موادی از سردخانه مناسب استفاده شود. از محیط های خنک کننده صنعتی بالای صفر بیشتر برای نگهداری از محصولات لبنی، دارویی، گل و گیاه، محصولات پروتئینی و موارد دیگر استفاده می شود.

در حالی که از محیط های خنک کننده صنعتی زیر صفر بهتر است برای نگهداری از صیفی جات منجمد، گوشت حیوانات و هر آنچه که نیاز به دمای پایین برای نگهداری دارد استفاده شود. در نهایت نیز لازم است به سردخانه های دومداره اشاره کنیم. این سردخانه ها فعالیت دوجانبه دارند و می توان در آنها هم محصولاتی که در محیط های خنک کننده زیر صفر نگهداری می شود را قرار داد و هم محصولاتی که در سردخانه‌های بالای صفر نگهداری می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *